Andrej Kotar | 08.11.2015

Vertainspitze/Cima Vertana

Petsto metrov visok viseči ledenik v severni steni Vertainspitze/Cima Vertana (3545 m) v Ortlerjevi skupini na Južnem Tirolskem sva s Primožem (AO Rašica) nameravala splezati že nekaj časa in se po dolgem obdobju lepega novembrskega vremena odločila, da je turo končno treba izvesti.

Prvi dan sva se iz Suldna/Solde povzpela do koče Düsseldorferhütte (Rif. Serristori) in v zimski sobi srečala dva italijanska alpinista iz CAI Milano. Vertainspitze očitno ni tako malo znan cilj, kot sva sprva mislila, ker sta se tudi Italijana odločila preplezati viseči ledenik v njegovi severni steni. Naslednji dan smo se tako po prečkanju ledenika Zayferner skoraj istočasno znašli pod ledeno steno, v kateri je bil led zelo trd, delali so se tudi krožniki, tako da je bilo treba kar nekajkrat udariti, preden so cepini zanesljivo držali. Italijana sta izbrala najpogosteje plezano in najlažjo začetno linijo (z naklonom okoli 80°), ki sva jo najprej hotela plezati tudi midva. Ta linija poteka približno po sredini ledene stene, midva pa sva si zdaj morala izbrati drugačen začetek in odločila sva se za varianto na desni strani ledenika po liniji s previsnim delom v prvem raztežaju. Previsnega dela nisva splezala prosto, nato pa se je naklon malo zmanjšal, tako da je bilo razen 30-metrskega začetnega raztežaja do konca smeri plezanje prosto. Naklon ledene stene se sicer zelo enakomerno manjša in vsak raztežaj je malo položnejši od prejšnjega. Nekje na sredini smeri se stena toliko položi, da sva se lahko razvezala in nadaljevala po nepredelanem snegu do konca smeri na vrhu ledenika. Nepredelan sneg naju je čakal tudi v nadaljevanju pod grebenom, na grebenu pa lažje skalno plezanje vse do vrha Vertainspitze.

Sledil je še dolg nočni sestop po normalki čez ledenik Rosimferner in naprej po dolini Rosimtal do Suldna.

Klik za večjo sliko

Že na vstopu v Sulden lahko občuduješ najbolj znan alpinistični cilj v Ortlerjevi skupini – 1200-metrsko ledeno severno steno Ortlerja.

Klik za večjo sliko

Južna stena Vertainspitze iz Suldna. Na vrhu stoji velik križ (na desnem od obeh najvišjih vrhov), ki se ga dobro vidi že iz Suldna.

Klik za večjo sliko

Tri najbolj znane gore Ortlerjeve skupine, vsaka s svojo ledeno severno steno: Königspitze (Gran Zebru) (3851 m), Monte Zebru (3735 m) in Ortler (3905 m).

Klik za večjo sliko

Še pogled nanje izpred koče Düsseldorferhütte.

Klik za večjo sliko

Dostop od koče Düsseldorferhütte čez ledenik Zayferner do vznožja severne stene Vertainspitze.

Klik za večjo sliko

Prvi pogledi na 500-metrski viseči ledenik v severni steni Vertainspitze.

Klik za večjo sliko

Plezanje v spodnji, strmi polovici 500-metrske ledeniške stene.

Klik za večjo sliko

Ledenik je z vsakim raztežajem položnejši in nekje na sredini smeri se dovolj položi, da se lahko razvežeš.

Klik za večjo sliko

Vrh visečega ledenika in konec smeri. Nadaljevala sva po grebenu, ki vodi do vrha Vertainspitze ...

Klik za večjo sliko

… in prišla do križa na vrhu, ko se je že stemnilo.

Klik za večjo sliko

Na vrhu Vertainspitze (3545 m) pred sestopom po normalki po južnem pobočju gore. Na fotki sicer ni videti, vendar so bili zaradi jasne noči zelo dobro vidni obrisi okoliških gora, ki sva si jih lahko ogledovala med res dolgim nočnim sestopom.

Stanka
Stanka Jelenc, 11.11.2015, 11:44
Odlično! Sneg pa led, pa zimske radosti!
Andrej
Andrej Otovčevič, 11.11.2015, 14:08
Bravo! Zgleda super.
Miha
Miha Šercer, 15.11.2015, 17:36
Super ideja v tem času, ko drugi naokrog še iščemo tople skale, bravo!